Wiadomości branżowe

Trudne półrocze zakończone z zyskiem

Chociaż pierwsze półrocze br. obfitowało w niesprzyjające dla branży turystycznej wydarzenia, to giełdowa spółka INTERFERIE zalicza ten okres do udanych. Jako grupa kapitałowa zakończyła go zyskiem 162 tys. złotych i przychodem ze sprzedaży w wysokości 17 mln 237 tys. złotych, a średnia frekwencja w ośrodkach wyniosła 58,3 proc. i była podobna do zeszłorocznej.

Długa i śnieżna zima, a następnie gwałtowne powodzie w Polsce, wulkaniczne erupcje utrudniające podróżowanie po Europie i żałoba narodowa po katastrofie w Smoleńsku mocno odcisnęły piętno na turystyce – następstwem były odwołane rezerwacje i słabszy ruch turystyczny. Spółka INTERFERIE także zanotowała mniejszą ilość gości, ale średnia frekwencja (58,3 proc.) jest tylko nieznacznie niższa od tej liczonej za pierwsze półrocze zeszłego roku (58,7 proc.).

Natomiast niższe niż w roku ubiegłym przychody ze sprzedaży towarów i usług – 17 mln 237 tys. złotych w porównaniu z 19 mln 456 tys. złotych uzyskanymi w ciągu sześciu miesięcy 2009 roku – wynikają przede wszystkim z prowadzonych remontów i inwestycji. INTERFERIE wyłączyły na stałe z użytkowania ośrodek Barbarka II (który dysponował ok. 300 miejscami i miał zawsze obłożenie od maja do października; obecnie na jego miejscu powstaje hotel Interferie Medical SPA), przez półtora miesiąca zamknięty był także kołobrzeski Chalkozyn, w którym trwały prace modernizacyjne. Oprócz tego dopiero pod koniec stycznia doszło do podpisania między ośrodkiem Argentyt w Dąbkach i Narodowym Funduszem Zdrowia kontraktu na świadczenie usług medycznych. Jednocześnie Argentyt – dzięki dokupieniu sprzętu medycznego za 200 tys. złotych do dwóch nowych gabinetów – rozszerzył ofertę świadczonych zabiegów.

– Spadek przychodów nie wpłynął negatywnie na całościowy wynik finansowy, ponieważ uważnie i konsekwentnie pilnowaliśmy kosztów. Wystarczy tylko wspomnieć o bardzo dobrym wyniku na działalności operacyjnej: w skonsolidowanym raporcie za bieżący rok mamy zysk w wysokości 461 tys. złotych, gdy tymczasem w roku minionym, zgodnie z wyliczeniami według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości, była to strata 40 tys. złotych – wylicza Adam Milanowski, prezes spółki INTERFERIE.

Raport, obejmujący jednocześnie wyniki spółki zależnej INTERFERIE Medical SPA, wskazuje osiągnięcie w pierwszym półroczu 2010 przez grupę kapitałową INTERFERII zysku netto w wysokości 162 tys. złotych. Sama spółka INTERFERIE zanotowała zysk netto 211 tys. złotych, gdy w tym samym okresie w roku minionym miała stratę 764 tys. złotych (zgodnie z przeliczeniem według Międzynarodowych Standardów Rachunkowości). Wynik byłby jeszcze lepszy, gdyby nie wysoki kurs euro i związana z tym konieczność odpisania 400 tys. złotych w koszty finansowe.

Mogę ocenić to półrocze jako udane, mamy niezłe wyniki w porównaniu z rekordowym rokiem 2009. To dla nas istotne, tym bardziej, że prowadzimy teraz niezwykle ważną inwestycję w Świnoujściu. Generalny wykonawca wylał już fundamenty pod hotel INTERFERIE Medical SPA, teraz stawiane są ścianki – mówi prezes Adam Milanowski. – My natomiast prowadzimy ostatnie rozmowy z partnerem, którego wkład własny pozwoli domknąć finansowanie tej inwestycji. Chcemy je sfinalizować do końca sierpnia.

Jak szacuje prezes INTERFERII, analizując dotychczasowe dane finansowe, drugie półrocze 2010 roku nie powinno się znacząco różnić od wyniku zeszłorocznego, pomniejszonego o zyski generowane do tej pory przez ośrodek Barbarka II. A już wkrótce na wynik spółki pozytywnie wpłynie otwarcie hotelu INTERFERIE Medical SPA w Świnoujściu, które ma nastąpić za rok.

 

 

Wybrane wskaźniki eksploatacyjne działalności hotelowej INTERFERII

 

 

2009

I półrocze

 

2010

I półrocze

 

Wysokość ADR

(średniej stawki za pokój)

 

167 zł

 

 149 zł

 

Wysokość RevPAR

(średniego przychodu z jednego pokoju)

 

98 zł

 

87 zł

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Similar Posts