Podróże

Podróż z dzieckiem – jak uniknąć niespodziewanych wypadków?

Podróż z dzieckiem – jak uniknąć niespodziewanych wypadków? Podróż z maluchem wymaga intensywnych przygotowań i jest sporym wyzwaniem zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Tak

Podróż z dzieckiem – jak uniknąć niespodziewanych wypadków?

Podróż z maluchem wymaga intensywnych przygotowań i jest sporym wyzwaniem zarówno dla dziecka, jak i rodziców. Tak jak i snu, dziecko potrzebuje też dużo uwagi, zabawy i posiłków, których regularność należy zachować również w podróży. Jak przygotować się do wyjazdu z małym dzieckiem i co zapakować, aby przebiegła ona sprawnie i bez niespodzianek? Eksperci z Feedo.pl prezentują krótki poradnik.

Wiek ma znaczenie
Planowanie urlopu z maluchem jest w dużym stopniu uzależnione od jego wieku. Jeśli jesteśmy typami podróżników, warto już od najmłodszych lat przyzwyczajać naszą pociechę do dłuższych wyjazdów i niedogodności, które się z nimi wiążą. Czas od 3 miesiąca do pierwszego roku życia dziecka jest wbrew pozorom dobrym okresem na podróżowanie. Maluch w tym czasie zwykle karmiony jest piersią, sam się nie porusza i większość czasu spędza na spaniu. Starsze dziecko wymaga znacznie więcej uwagi i czujności. Rodzic musi pamiętać o zabraniu różnych zabawek, które zajmą dziecko w podróży, a także niezbędnych akcesoriów i przekąsek.

Podstawowe zasady podróżowania z dzieckiem
Jeśli decydujemy się na podróż samochodem, należy zwrócić szczególną uwagę na następujące kwestie:
• Przygotowanie do jazdy. Kluczowy jest odpowiedni dobór fotelika samochodowego. Lato sprzyja piratom drogowym, dlatego odpowiednio dobrany fotelik zapewni bezpieczeństwo dziecka. Jeśli fotelik będzie niewygodny dziecko będzie niespokojne i nerwowe. Pamiętajmy również, aby w całym pojeździe nie gromadzić żadnych rzeczy, które w przypadku mocniejszego hamowania czy stłuczki mogą stanowić poważne zagrożenie.
• Pora wyjazdu: Wbrew pozorom podróż nocą nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ wtedy obniżona jest koncentracja rodziców i dziecko może mieć poczucie niebezpieczeństwa. Radzimy więc wyruszać bardzo wcześnie rano, omijać godziny szczytu i wybierać godziny drzemek naszej pociechy.
• Posiłki: Inną ważną zasadą jest niepodawanie dziecku posiłków w czasie jazdy, aby uniknąć jego zachłyśnięcia się. Do przechowywania jedzenia dla dziecka zbawienne mogą się okazać specjalne pojemniki na posiłki, które podtrzymują ich świeżość.

A to już wiesz?  Małopolskie trasy, zamki i uroki

Niezbędnik dla małego podróżnika
Obecnie na rynku znajduje się wiele przydatnych gadżetów, które oszczędzają rodzicom wiele stresu – mówi Martin Molčan, dyrektor zarządzający sklepu internetowego Feedo.pl. Idealnym wsparciem jest specjalne lusterko, dzięki któremu bez ciągłego odwracania się i utraty koncentracji możemy na bieżąco śledzić poczynania maluchów za naszymi plecami. Warto zaopatrzyć się również w specjalną poduszkę podtrzymującą główkę podczas snu, albo pojemniki na przekąski – dodaje Martin Molčan. Oprócz podstawowych akcesoriów do pielęgnacji, należy pamiętać o zabraniu apteczki podróżnej. Dobrym pomysłem jest zaangażowanie dziecka w przygotowania do wyjazdu. Możliwość spakowania własnej walizki oraz opowieści o czekających na niego przygodach na pewno pozytywnie nastawią malucha do zbliżającej się wyprawy.

W podróży z dzieckiem nie jesteśmy w stanie przewidzieć wszystkiego, natomiast obowiązkiem rodziców jest zapobieganie wszelkim niedogodnościom związanym z długą drogą. Spontaniczne wyjazdy z pewnością należy wykluczyć.

Poniżej prezentujemy wybrane gadżety dostępne w sklepie internetowym Feedo.pl, które skutecznie wesprą Cię w podróży z Twoją pociechą.

• Dziecięca poduszka podróżna na szyję z projektu Julia zapewni Twemu dziecku komfortową podróż i wsparcie podczas snu w pozycji siedzącej.

K’s Kids dziecięcy rogalik na szyję poduszka do auta – Cena 29,00 zł

• Pojemnik na przekąski to praktyczne naczynie, z którego maluchowi łatwo jest coś wyjąć, a trudniej wysypać. Miękka pokrywka umożliwia małym rączkom łatwy dostęp do środka, jednocześnie zapobiega wysypaniu zawartości w razie przewrócenia pojemniczka w podróży.
Tommee Tippee pojemnik na przekąski Explora – Cena 28,90 zł

• Praktyczne lusterko do samochodu. Kolorowy słoń i ptaszek zaciekawią maluszka podczas jazdy, a duża powierzchnia lusterka zapewnia kontrolę nad dzieckiem.
Lusterko wsteczne do auta – Cena 69,00 zł

• Kółka i wygodny uchwyt umożliwia wygodne i bezpieczne podróżowanie z dziećmi. Walizka ma jedną zewnętrzną kieszeń na drobne przedmioty. We wnętrzu walizki, praktyczne elastyczne pasy przytrzymujące zawartość walizki. Bagaż spełnia normy do bagażu podręcznego.
DUSHI Walizka dziecięca – Cena 389,00 zł

A to już wiesz?  Co zabrać na wakacje, aby być przygotowanym na wszystko?

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy