Wiadomości branżowe

Optymistyczne wyniki po III kwartałach

3,5 miliona złotych zysku na działalności operacyjnej i wynik netto o prawie 150 tys. złotych lepszy w stosunku do podobnego okresu minionego roku – tak wygląda krótkie podsumowanie wyników spółki INTERFERIE SA. Dziś

3,5 miliona złotych zysku na działalności operacyjnej i wynik netto o prawie 150 tys. złotych lepszy w stosunku do podobnego okresu minionego roku – tak wygląda krótkie podsumowanie wyników spółki INTERFERIE SA. Dziś firma opublikowała sprawozdanie finansowe za trzeci kwartał 2008 roku.

Biorąc pod uwagę dane z obecnego i zeszłorocznego trzeciego kwartału możemy stwierdzić, że osiągnęliśmy wyniki na porównywalnym poziomie. A to przy niższym kursie euro oraz konieczności wyłączenia na cztery miesiące ośrodka w Kołobrzegu oznacza całkiem niezły rezultat – mówi Wojciech Kudera, prezes INTERFERIE SA.

Spółka INTERFERIE SA uzyskała za trzy kwartały bieżącego roku zysk netto w wysokości 2,55 mln zł, natomiast w porównywalnym okresie w roku 2007 było to 2,40 mln zł, czyli o prawie 150 tys. zł mniej. Na podobnym poziomie wypadł zysk netto ze sprzedaży: 2 mln zł obecnie przy 2,1 mln zł za trzy kwartały minionego roku. Nieco gorzej przedstawiają się wyniki działalności finansowej – koszty przewyższyły przychody o 300 tys. zł. Sporą rolę odegrał tu zaciągnięty przez spółkę kredyt bankowy i konieczność spłacania odsetek, ale także różnice kursowe euro – spadek jego wartości (w porównaniu z podobnym okresem w 2007 roku) o blisko 10 proc. Właśnie w tej walucie rozliczane są kontrakty z partnerami zagranicznymi, głównie z Niemiec.

Bardzo korzystnie wypadły za to wyniki na pozostałej działalności operacyjnej: INTERFERIE osiągnęły tu zysk w wysokości blisko 1,5 mln zł. Było to przede wszystkim rezultatem sprzedaży ośrodka „Górnicza Strzecha”, za który spółka uzyskały kwotę 2,7 mln zł, o 400 tys. zł więcej niż wynosiła jej cena wywoławcza – podkreśla Adam Milanowski, wiceprezes INTERFERII SA i główny księgowy spółki. – Nieznaczną stratę odnotowaliśmy na zbyciu ośrodka „Sława”, jednak uwzględniając coroczną stratę osiąganą z działalności na tym obiekcie, możemy być zadowoleni z jego sprzedaży.

Lubińskiej spółce udało się zyskać oszczędności na kosztach sprzedaży w wysokości około 300 tys. zł. Jest to efektem m.in. renegocjacji części umów i zmniejszenia wydatków na sponsoring.

A to już wiesz?  Sky Express

Przychody byłyby też większe, gdyby nie czteromiesięczne wyłączenie z działalności „Chalkozynu” w Kołobrzegu – kompleksu wypoczynkowo-rehabilitacyjnego, położonego w bezpośredniej strefie nadmorskiej, 200 metrów od Bałtyku i popularnego mola. Popularny wśród polskich i zagranicznych turystów obiekt posiada ponad 300 miejsc w komfortowo wyposażonych pokojach 1, 2 i 3-osobowych oraz apartamentach. Prowadzone prace miały na celu podniesienie standardu obiektu, a dotyczyły zabudowy patio i remontu pomieszczeń kuchennych, a także całkowitej przebudowy pomieszczeń kawiarnianych. Spółka przejęła również na własność wcześniej dzierżawioną bazę zabiegową. W związku z modernizacją i wyłączeniem „Chalkozynu” z działalności INTERFERIE SA straciły blisko 1 mln zł zysku w stosunku do wyniku osiągniętego na tym obiekcie w minionym roku.

W tym roku nakłady inwestycyjne spółki nie będą tak duże jak w 2007 roku, nie przekroczą 10 mln zł.

Artykuly o tym samym temacie, podobne tematy