Pierwszy raz na lotnisku? Poradnik ekspertów Sky4Fly

Pierwsza podróż samolotem zawsze wiąże się z pewną dawką stresu. Miejscem, które budzi pośród nowicjuszy największe obawy, jest z pewnością lotnisko. Tłok, gwar i zamieszanie panujące w dużych portach lotniczych nie pomagają w uspokojeniu nerwów. Nie należy jednak popadać w desperacje. Pierwsza wizyta na lotnisku nie musi się od razu wiązać z zabłądzeniem, przegapieniem lotu, czy, o zgrozo, nieświadomym złamaniem przepisów i popadnięciem w tarapaty. Wystarczy spokój, opanowanie i znajomość kilku podstawowych zasad by szczęśliwie znaleźć się na pokładzie samolotu i wyruszyć w podróż marzeń. Fachową radą jak zwykle służą eksperci Centrum Lotniczego Sky4Fly.


Przede wszystkim należy pamiętać by jeszcze przed wyjazdem na lotnisko zadbać o niezbędne szczegóły. Dokumenty tożsamości to podstawa. Jeśli udajemy się w podróż do kraju będącego członkiem Unii Europejskiej, wystarczy dowód osobisty, jeśli mamy zamiar opuścić strefę Schengen, niezbędny będzie również paszport. Obecnie wszystkie loty (poza lotami czarterowymi) obsługiwane są przy pomocy biletów elektronicznych, będących informacją zapisaną w bazie danych przewoźnika. Podróżny otrzymuje jedynie potwierdzenie rezerwacji wraz z planem lotu, które może wydrukować i zabrać ze sobą na lotnisko. Aby otrzymać kartę pokładową wystarczy w trakcie odprawy bagażowo-biletowej okazać dowód osobisty lub paszport.


Warto również zadbać o odpowiedni stój. Trzeba ubrać się wygodnie, niewiadomo bowiem ile czasu przyjdzie odstać w kolejce. Należy unikać stroju z dużą ilością metalowych elementów i metalowych akcesoriów, a także nie napełniać kieszeni metalowymi przedmiotami. Wszystko to bowiem przedłuży proces przechodzenia przez bramkę z wykrywaczem metali.


Dobra organizacja bagażu to kolejny ważny element. Trzeba wiedzieć gdzie schowało się niezbędne przedmioty i dokumenty; mieć je zawsze pod ręką. Gorączkowe przeszukiwanie kieszeni i walizek w poszukiwaniu paszportu zirytuje pozostałych pasażerów, opóźni kolejkę, a my najemy się niepotrzebnego wstydu. Należy koniecznie zapoznać się z regułami dotyczącymi zawartości bagażu, także podręcznego. Próba wniesienia niedozwolonych przedmiotów na pokład samolotu najpewniej skończy się nieprzyjemnościami i koniecznością ich wyrzucenia. Płyny i żele (z wyjątkiem płynnych leków i mleka dla dzieci), które zabieramy ze sobą w bagażu podręcznym należy umieścić w butelkach nie większych niż 100 ml i zapakować do przeźroczystych foliowych torebek.


Poruszając się po terenie portu lotniczego trzeba mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Nie tylko ze względu na wszędobylskich kieszonkowców. Na każdym kroku napotkamy tablice i wyświetlacze, które wskażą nam drogę i dostarczą cennych informacji. Odnajdziemy dzięki nim naszą bramkę (gate) albo dowiemy się o ewentualnych zmianach w rozkładzie lotu.


W kontaktach z obsługą lotniska należy zachowywać się w sposób uprzejmy i spokojny, a także wykonywać polecenia. W czasach podwyższonej kontroli bezpieczeństwa, pracownicy i ochrona portów lotniczych są zobowiązani do natychmiastowego reagowania na wszelkie zachowania budzące podejrzenia. Nie ma w tym cienia złośliwości, osoby te starają się dobrze wykonywać swoją pracę, dbając o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów.


Stosowanie powyższych porad w praktyce jest najlepszym sposobem na złagodzenie lub uniknięcie częstych problemów i niedogodności związanych z przechodzeniem przez kolejne procedury odprawowe. W razie wszelkich wątpliwości i kłopotów, eksperci ze Sky4Fly służą swoim doświadczeniem i fachową wiedzą, dobro klienta stawiając na pierwszym miejscu. Na portalu www.sky4fly.net można również odnaleźć zakładkę zawierającą opisy i najważniejsze informacje na temat portów lotniczych z całego świata.


Sky4Fly – o niebo lepsi!
Sky4Fly Sp. z o.o. to internetowe biuro podróży założone w 2006 r. Specjalizuje się w sprzedaży wycieczek i biletów lotniczych. Sky4Fly jest akredytowanym agentem IATA (Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych), współpracującym zarówno z tanimi liniami lotniczymi jak i tradycyjnymi przewoźnikami. Firma reprezentuje wiodących polskich touroperatorów. Dzięki wykwalifikowanemu personelowi oraz innowacyjnym rozwiązaniom technologicznym zapewnia bezpieczeństwo, najwyższą jakość usług i najlepsze ceny. W ofercie znajdują się zarówno tradycyjne wycieczki, bilety lotnicze ubezpieczenia turystyczne, rezerwacja miejsc hotelowych, jak i taksówki powietrzne, wycieczki czarterowe, wyjazdy narciarskie, weekendy lotnicze, egzotyczne wakacje, transfery, wyjazdy firmowe.

Authors

Related posts

Top